Suche Partner
Suche Regionen

Alle Partner

Krušnohoří / Chemnitz
 

Krušnohoří / Chemnitz

Výroba františků HUSS Räucherkerzenherstellung / Neudorf

Zertifizierungen - Schauwerkstatt, Laden & Leffelstub

Kontakty

Schauwerkstatt, Laden & Leffelstub
„Zum Weihrichkarzl“
Karlsbader Straße 187/189
09465 Sehmatal-Neudorf

Tel.: 037342 149390
Fax: 037342 14939-13


e-mail

akce

more events


Schauwerkstatt „Zum Weihrichkarzl“- „Harbstfast“

19.09.2020


Schauwerkstatt „Zum Weihrichkarzl“- „Tag des traditionellen Handwerks im Erzgebirge“

18.10.2020

popis

Ukázková dílna a podniková prodejna ...

Františky, malé voňavé černé kužely z Krušných hor, k období Vánoc neodmyslitelně patří. V obci Neudorf, v údolí Sehmatal, se již od roku 1930 vyrábí obzvlášť jemné františky z přírodních materiálů podle staré rodinné receptury.
Ponořme se krátce do historie firmy: V zimě 1928/29 začíná Kurt Huss s výrobou františků a vytváří přitom vlastní receptury a postupy. Jeho syn Siegfried Huss v tradiční výrobě františků i přes hospodářsky nepříznivé období pokračuje. Začátkem devadesátých let obnovuje Jürgen Huss výrobu františků ve stylu svého dědečka.
Františky se většinou dávají do figurek. Kvůli nedostatku tepla a kyslíku však často není možné, aby vyhořely celé. V roce 1996 se proto zrodil nápad na pícky, do nichž se františek vloží špičkou dolů a může tak doutnat celý. Postupem času vyvinul Jürgen Huss nejrůznější varianty: plechové nádobky na františky v podobě malých pícek, pyramid, kamen, hrnců, pánví nebo parních lokomotiv potěší srdce nejednoho zákazníka.


 

Impression

Duftdampflok I K Nr. 54 
© Räucherkerzenherstellung Jürgen Huss

Die weiteren Produkte von HUSS

Receptura františků je samozřejmě rodinným tajemstvím. Vše ostatní kolem této „kadidlové svíčky“ (v krušnohorském nářečí „Weihrichkarzl“) se však dozvíte v ukázkové dílně pečlivě restaurovaného tříbokého dvora „Zum Weihrichtskarzl“. Kromě zajímavostí z historie, které si můžete sami osahat, je součástí programu i vlastní tvorba! Uhněťte a vytvarujte si františka vlastníma rukama jako za časů našich dědů. Špinavé ruce si můžete umýt v nostalgické studni. Nezapomenutelný zážitek pro všechny věkové kategorie!
Kromě zajímavostí o „kadidlových svíčkách“ můžete nahlédnout i do starých rukodělných technik. Můžete například přihlížet, jak se ručně tlačí plech. Ukázková dílna je tu nejen pro rodiny s dětmi, výletníky a zájezdy, ale nabízí i firemní akce a projektové dny pro nejrůznější vzdělávací zařízení. Zažijte kus krušnohorské tradice na vlastní kůži! Návštěvu můžete spojit i s další místní atrakcí, železnicí Fichtelbergbahn, která projíždí mezi obcemi Cranzahl a Oberwiesenthal.
Auszug aus dem Produktprogramm 
© HUSS Räucherkerzenherstellung

Z komína lokomotiv vystupují husté oblaky páry a plní vzduch typickou vůní. Jürgen Huss tohle představení zažívá a „čichá“ každý den. Díky němu přišel s nápadem vytvořit františka s vůní parní lokomotivy. Jürgen Huss a jeho firma také částkou 500 eur podpořili projekt obnovy parní lokomotivy typu I K. Spolek na podporu saských úzkorozchodných drah jakožto iniciátor projektu výstavby úzkorozchodné lokomotivy za to sponzorovi předal bronzovou akcii. U františků s vůní parní lokomotivy však nezůstalo, vyrobena byla i lokomotiva Huss-I K č. 54 z kvalitního plechu, v měřítku 1:32. Ať už s kouřícím františkem, s vůní přírodní pryskyřice a olejů nebo jako ohřívadlo čajové konvice – na stole najde své místo nejen o Vánocích. Lokomotiva je dodávána s nádobkou na vonnou pryskyřici a olej, 2 zařízeními na odhoření františků, 1 zkušebním balíčkem františků s vůní parní lokomotivy, kadidla a přírodní pryskyřice. Fanoušci I K nebo františků můžou vybírat z lokomotiv v zelené či černé barvě. Lokomotivu je možné objednat prostřednictvím objednací kartičky na zadní straně katalogu.
 
Tisch-HUSS`L 
© Copyright: BUR Werbeagentur GmbH

Gruppenreisen

Představit je ještě třeba nádhernou scénu „jako vytrženou ze života“, neboť úzce souvisí s krušnohorskými tradicemi a dobou dávno minulou. Řemeslník, jak ho známe z dřívějška: velké silné ruce, výrazné rysy v obličeji a typické obnošené oblečení. Ve volné chvíli studuje výkresy okna. Originální neudorfská kamna, kde doutná františek, a šedivá myš na podlaze obrázek perfektně dokreslují. Neudorfská výrobna františků se pravidelně účastní krušnohorského „Dne tradičního řemesla“, kdy řemeslníci a umělci otevírají dveře svých dílen a nechávají zvědavé návštěvníky nahlédnout za kulisy. V tento den jsou i neudorfští připraveni zodpovědět veškeré Vaše dotazy.
 
 

Öffnungszeiten:

Montag – Freitag 10.00 – 18.00 Uhr
Samstag 10.00 – 17.00 Uhr

Besuche der Schauwerkstatt oder Räucherkerzen selbst gemacht nach Vereinbarung Montag bis Samstag.

Sonn- und feiertags Ruhetag. (Ausnahmen: 1. Mai und 3. Oktober, sofern kein Sonntag. Tag des traditionellen Handwerks am 03. Oktobersonntag, 1. Adventssonntag)

Reiseangebote:

Tagesangebote (Termin frei wählbar)


new
„Zum Weihrichkarzl“ Schauwerkstatt und Ladengeschäft: Schauwerkstatt – rund um’s Neudorfer Weihrichkarzl
Výroba františků HUSS Räucherkerzenherstellung / Neudorf
další informace

další travel offers