Suche Partner
Suche Regionen

Alle Partner

Krušnohoří / Chemnitz
 

Kontakty

SDG Sächsische Dampf- eisenbahngesellschaft mbH
Fichtelbergbahn
Bahnhofstraße 7
09484 Kurort Oberwiesenthal

Tel.: 037348 1510
Fax: 037348 15129


e-mail
Fahrplan

akce

more events


Abgesagt: Kindertagsangebot


01.06.2020


Abgesagt: Dampf- & Räuchertour

05.06.2020

popis

Cranzahl – Neudorf – Kurort Oberwiesenthal

Dráha Fichtelbergbahn / SDG ... S parním vlakem do nejvýše položeného města v Německu

Nejvýše položená úzkokolejka Vás vítá v horním Krušnohoří. Jezdí denně plnou parou z Cranzahlu až do Oberwiesenthalu, nejvýše položeného města v Německu. Při jizdě dráhou Fichtelbergbahn nezáří tváře pouze fanouškům úzkokolejky, ale i dětem a rodičům. Jak syčení páry těchto svědků železniční historie tak pomalá jízda patří k nostalgické cestě po půvabné krajině Krušnohoří. Různé akce umožňují návštěvníkům užít si tuto dráhu v průběhu celého roku. Tým dráhy Fichtelbergbahn Vás obslouží při nočních jízdách, „cestou po krajině polévek“ (Suppenlandfahrt) a lahodnou bylinkovou kořalkou KräuterZauber (kouzlo bylin). Cesta začíná na nádraží Cranzahl. Na tomto nádraží byste mohli přestoupit z dráhy Erzgebirgsbahn (běžný rozchod) na úzkorozchodnou železnici. Pak se parní vlak vine mírně do kopce k první zastávce Unterneudorf v údolí Sehmatal. Z tzv. "Angreštového nádraží" (Stachelbeerbahnhof) je to jen pár minut do klidné vesnice Neudorf. Vesnice se proslavila výrobou vánočních františků „Zum Weihrichkarzl“, jejichž firma není daleko od nádraží. Do následující stanice Vierenstraße se jede rázně nahoru. Tato stanice je často výchozím bodem pro pěší túry okolo hory Fichtelberg. V zimě tu končí po sjezdu sáňkaři a v létě skútry. Když se vláček zase rozjede, musí jet stále nahoru. Zároveň si cestující užijí uzavřený lesní areál. Topič se musí na tomto úseku doslova zapotit, protože jen s plnou parou dorazí vlak na nádraží Kretscham-Rothensehma. Cestující se však mohou uvolněně nadechnout. Naše „letitá dáma“ dále funí do stanice Niederschlag, podél potoka Pöhlbach, který zde vymezuje hranici s Českou republikou. Vlak jede dál přes Hammerunterwiesenthal a Unterwiesenthal do konečné stanice Lázně Oberwiesenthal. Zažítkem se stane krátce před touto stanicí přejezd vlaku přes mohutný, 110 m dlouhý a 23 m vysoký Hüttenbachový viadukt.

Fahrplan

Impression

Bahnkurve bei Kretscham-Rothensehma. 
© Rotkopf Görg Verlagsgesellschaft mbH - A. Linz

Strecke

Bahnstrecke Fichtelbergbahn

Lage

Die Fichtelbergbahn liegt südlich von Annaberg-Buchholz in unmittelbarer Nähe der Landesgrenze zu Tschechien. Die Bahn verläuft vom 654 Meter hoch gelegenen Bahnhof Cranzahl zum Bahnhof des Kurorts Oberwiesenthal in 852 Meter Höhe.

Anfahrt mit Bus & Bahn

Zu erreichen ist die Schmalspurbahn bequem von Chemnitz aus mit den RegionalBahnen der Erzgebirgsbahn (KBS517), die in Cranzahl Anschluss zu den Zügen der Fichtelbergbahn bieten. Auskünfte zu den Fahrzeiten der Züge und Busse erhalten Sie online beim Verkehrsverbund Mittelsachsen (VMS).

Anfahrt mit dem Auto

Zur Anreise mit dem Auto empfiehlt sich die Nutzung der B95, die von Niederschlag bis Kurort Oberwiesenthal weitgehend parallel zur Bahnlinie verläuft.

Streckenverlauf

©
©

 

Dampfzug Schmalspurbahn Cranzahl–Kurort Oberwiesenthal 
© Sammlung Claus Schlegel

provozní doby:

Die Fichtelbergbahn fährt täglich mit Dampfzügen.

ceny jízdného:

Auszug aus der Tariftabelle.
 

Cranzahl - Kurort Oberwiesenthal
Einfach Hin-/Rück
Erwachsene 7,80 € 14,50 €
Kinder
6 - 15 Jahre
3,30 € 6,00 €
Familienkarte 18,00 € 30,00 €