Suche Partner
Suche Regionen

Alle Partner

Saské Polabí / Dresden (Drážďany)
 

Kontakty

Verkehrsmuseum Dresden gGmbH
Augustusstraße 1
01067 Dresden

Tel.: +49-351-86440
Fax: +49-351-8644110


e-mail

akce

more events


PIRATEN!

21.03.2024 - 05.01.2025


Mittagspausenführung

03.06.2024

Popis

Muzeum dopravy v Drážďanech – zažít mobilní svět – JOHANNEUM na náměstí Neumarkt

Zveme Vás na poutavou cestu historií dopravy do nejstarší výstavní budovy v Drážďanech. Objevte na 5000 m² výstavní ploše působivou rozmanitost jedinečných exponátů, originálů, impozantních modelů, tak jako fascinujících a vzácných vozidel. Dozvíte se, jak se měnil způsob mobility v průběhu staletí a jak moderní dopravní prostředky ovlivnily naši společnost. Muzeum dopravy se věnuje různým tématům a nabízí výstavy všech čtyř druhů dopravy – železniční, silniční, lodní, leteckou - pod jednou střechou. Muzeum založené v roce 1952 vychází z jedné z nejstarších technických sbírek v Německu, z Královského saského železničního muzea, které bylo otevřeno v roce 1877. Dnešním sídlem muzea je bývalá kurfiřtská stáj, kde „parkoval“ své kočáry a koně saský dvůr již před více než 400 lety.

Čtyři druhy dopravy vyprávějí dějiny mobility

Napínavá cesta vzduchem Vás provede dvousetletou historií letectví – od prvních výstupů balonem přes Lilienthalovy pokusy s kluzáky, éru obřích vzducholodí, první motorová letadla až po novodobá letadla. Velká pozornost je věnována leteckému průmyslu z NDR, kdy byla v letech 1956 – 1961 v Drážďanech vyvíjena a konstruována letadla, mezi jinými i první německé turbínové tryskové dopravní letadlo »152«. Důraz není kladen pouze na techniku, ale především na člověka jako vynálezce, stavitele a uživatele. Wilhelmine Reichard, Otto Lilienthal, Graf von Zeppelin, Hans Grade a Hugo Junkers jsou průkopníci letectví, kteří vyprávějí své osobní příběhy o leteckých přístrojích vznášejících se v místnosti. Z galerie si můžete vychutnat nádherný výhled na létající objekty.
Aktivním návštěvníkům: Objevte v experimentální místnosti fenomén vzduchu a mnohem více.

Zažijte saskou a německou historii železnice od jejích počátku do roku 1993 prostřednictvím hodnotných originálů a modelů. Za povšimnutí stojí první německá dálková železnice mezi městy Lipskem a Drážďany. Skvostem výstavy je první německá provozuschopná parní lokomotiva »Saxonia« (1839, kopie, zapůjčily Německé dráhy – DB AG). Z bohaté muzejní sbírky kolejových vozidel je možné vidět např. nejstarší kompletně zachovanou německou parní lokomotivu »Muldenthal« (1861), salónový vůz saského královského vlaku (1885) a ve svém čase nejvýkonnější dráhový motor (1924).
Aktivním návštěvníkům: Zkuste se cítit jako strojvedoucí v kabině úzkorozchodné lokomotivy IV K 99 535 (1898).

Výstava silniční doprava převádí převážně automobily z tradičních automobilových zemí Saska a Durynska, představuje vývoj užitkových vozidel ve východním Německu a východní Evropě, provází nás 190 lety historie jízdních kol a ukazuje klasiky i rarity z historie motocyklů. Vynikajícím exponátem je nejstarší zachovaný saský automobil, parní vůz »Schöche« (1895, zapůjčil Deutsches Museum), první »BMW 1 AM« z Eisenachu (1932), tříkolka »Phänomobil« (1924) nebo třísedadlový motocykl »Böhmerland« (1927).
Aktivním návštěvníkům: Zkuste jet na vysokém kole. Otočte se s rotačním paprskovým kolem na točně v stroji piruety anebo to se zkuste za volantem trabantu. Přitom můžete pozorovat podrobnosti přenosu síly.

Výstava lodní plavba Vás zavede na cestu po Labi do oceánů. Expozice se věnuje více než 1000leté historii labské plavby a jejím zvláštnostem, jako například málo známé řetězové lodní dopravě a saské osobní paroplavbě. Nechte se unést rekonstruovaným lodním trupem do doby velkých objevů 15. století. Další témata sledují rozkvět transatlantického obchodu, záchranu lidí na moři a německou lodní dopravu po roce 1945.
Aktivním návštěvníkům: Zkuste řídit kontejnerovou loď z kapitánského můstku, kormidlujte trajekt bezpečně do přístavu anebo si procvičte vázání námořnických uzlů. Zvláštní třešničkou na dortu je modelová železnice velikosti 0, která patří v mezinárodním měřítku délkou 325m² mezi nejvýznamnější svého druhu. Po cca 785 metrů dlouhé koleji, 99 výhybkách a pěti stanicích projíždí 26 pohotových lokomotiv a 115 vozů (otevírací doba: zpřístupněno denně kromě pondělí; program: ve středu, sobotu a neděli; v prosinci a během zimních prázdnin v Sasku denně kromě pondělí; v listopadu zavřeno).

Hity pro děti

300 m² velká dopravní zahrada představuje největší atrakci pro nejmladší návštěvníky. 3 až 7leté děti zde mohou jezdit v Bobby autě popř. Bobby vlaku a hrou se učit pravidla silniční dopravy. V dětském koutě existuje mnoho příležitostí jak si hrát, řešit hádanky a experimentovat. Na malé a velké výzkumníky čekají v experimentální místnosti pro letovou fyziku zajímavé pokusy k pochopení fenoménu vzduchu. Na obrazovce mohou sledovat konstrukci moderního letadla, vyrábět si papírová letadla, pozorovat stavební materiály na letadla pod lupou a dostat zajímavé informace o bionice. Novinkou v našem muzeu je experimentální cesta k tématu tření. Čtyři testovací stanice jsou úžasná možnost pocítit třecí síly při tažení silničních a kolejových vozidel.

Impression

Neumarkt Dresden 
© RGVG - Andy Linz

Umístění Dopravní muzeum Drážďany

Umístění Dopravní muzeum Drážďany

Umístění

Muzeum se nachází v centru města Drážďany, hned vedle
Frauenkirche am Neumarkt.

Jak se tam dostat autobusem a vlakem

Do dopravního muzea se snadno dostanete drážďanskými tramvajovými linkami 1, 2 nebo 4 ze zastávky Altmarkt. Jen pár kroků dále je Postplatz, kde kromě tramvajových linek 8, 9, 11 a 12 zastavují také autobusové linky 75 a 94.

Jak se tam dostat autem

VZ dálnice A4 nebo A17 ze všech sjezdů směrem na drážďanské centrum. Doporučujeme, abyste si ušetřili hledání parkování v centru města a místo toho jeďte tramvají do centra.

©

Otevírací:


Od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

další otevírací doba:
Velikonoční a letnice pondělí
 

Uzavřené:
Pondělí (kromě pondělí velikonoce a Letnice), Štědrý den, Štědrý den, Silvestr a Silvestr.

Přijetí:

Výňatek z cen vstupenek:
Děti do 5 let zdarma
Dospělí 11,00 €
Sníženo * 5,00 €
Malá rodinná karta (1 dospělý s max. 2 dětmi do 16 let) 11,00 €
Velká rodinná karta (2 dospělí s max. 4 dětmi do 16 let) 22,00 €
Roční pas dospělí 30,00 €
Roční pas Sníženo 14,00 €
* Snížení pro děti, žáky, stážisty, studenty, těžce postižené a nezaměstnané osoby (po předložení platných certifikátů)