Suche Partner
Suche Regionen

Kontakty

Traditionsverein „Rollbockbahn“ e.V.
Am Bahndamm 10
08468 Heinsdorfergrund OT Oberheinsdorf
Mobil: +49-163-7761150


e-mail

Původní železnice

Mezi saskými úzkokolejkami to bylo něco velmi zvláštního – trať z dolního nádraží Reichenbach do Oberheinsdorfu, kterou obyvatelstvo většinou nazývalo jen „de Rollbock“ (valící se kozel). Jednalo se o jednu z mála tratí s rozchodem jednoho metru v Saském království.
V roce 1902 byly pro provoz na téměř 5,5 km dlouhé trati uvedeny do provozu tři unikátní kloubové lokomotivy typu Fairlie, několik nákladních vozů a 48 podvozků (kozlíků). Nápadné parní lokomotivy s centrální budkou strojvedoucího a dvěma komíny mohly úzkými oblouky vjíždět do továrních dvorů s nákladními vozy standardního rozchodu naloženými na podvozcích.
Od roku 1909 do roku 1957 probíhal skromný osobní provoz také na „Rollbockbahn“ s nákladními vozy přestavěnými pro osobní dopravu, ale jejím hlavním úkolem zůstávala nákladní doprava a to až do jejího uzavření v roce 1962.
Ze dvou parních lokomotiv, které existovaly ještě po druhé světové válce, byla jedna v roce 1963 sešrotována, druhá se pro svůj neobvyklý design stala majetkem drážďanského Dopravního muzea.
 
Dampflok I M Nr. 251 (DR-99 162) 
© Traditionsverein Rollbockbahn e.V.

Tradiční spolek „Rollbockbahn“ e.V.

V roce 1997 byl v obci Heinsdorfergrund založen tradiční spolek „Rollbockbahn“ e.V., aby zachoval poslední doklady existence bývalé úzkokolejky pro další generace. Sdružení se také podařilo zřídit na místě bývalé konečné stanice Oberheinsdorf muzeum v podobě dvouspřežové motorárny. Dopravní muzeum v Drážďanech zapůjčilo na přední část trati původní parní lokomotivu, a také poslední zbývající původní podvozek Reichenbacher Rollbock.
Železniční nadšenci sesbírali drobné předměty, plány a fotografie a především velké množství poznatků o unikátní železnici. Ve venkovním areálu prezentují také originální osobní vůz Rollbockbahn objevený v Sasku-Anhaltsku, ze kterého se zachovala jen vozová skříň, kterou sdružení s láskou zrestaurovalo, a také nákladní vůz standardního rozchodu s plochou střechou na nově postavené najížděcí rampě s podvozkem dovezeným z pohoří Harz.
Toto muzeum s parní lokomotivou je možné navštívit ve vybrané dny v roce. Venkovní prostor před kulturním domem je otevřen celoročně.
 

Umístění

Sídlo tradičního klubu je v obci Heinsdorfergrund, jihovýchodně od Reichenbachu v okrese Oberheinsdorf, vedle kulturního domu.
 

Otevírací doba:

Aktuální otevírací doba je zveřejněna na webu.