Suche Partner
Suche Regionen

Alle Partner

Horní Lužice a Dolní Slezko
 

Horní Lužice a Dolní Slezko

Žitavská úzkokolejka

Zertifizierungen - Sächsisch Oberlausitzer Eisenbahngesellschaft mbH

barrierefrei geprüft
zertifiziert ServiceQualität Deutschland

Kontakty

Sächsisch Oberlausitzer Eisenbahngesellschaft mbH
Kundenbüro
Bahnhofstraße 41
02763 Zittau

Tel.: +49-3583-540540
Fax: +49-3583-516462


e-mail
Fahrplan

akce

more events


Zusätzliche Dieselzüge

20.07.2024 - 21.07.2024


Einsatz des Reichsbahnzuges

20.07.2024 - 21.07.2024

Popis

Zittau – Bertsdorf – Kurort Oybin / Kurort Jonsdorf

Žitavská úzkokolejka ... plnou parou do pohoří

Již od roku 1890 jezdí výletníci a rekreati parním vlakem Žitavské úzkokolejky do romantických Žitavských hor (Zittauer Gebirge), nejmenšího německého středohoří. Prvním provozovatelem dráhy byla „Zittau-Oybin-Jonsdorfer-Eisenbahngesellschaft" (Žitavká-oybínská-janovská železniční společnost), zkráceně ZOJE. Lidový výklad této zkratky je „Zug ohne jegliche Eile“ (vlak bez jakéhokoliv spěchu). Pozvolným tempem kdysi jako nyní cestují nesčetní výletníci do pohoří. Kolem trati vzniklo díky vlaku mnoho hotelů a restaurací, ve kterých se už od počátku provozu zastavovali návštěvníci a kde si i dnes, v letním i zimním období, můžete užít hornolužickou pohostinnost. Výchozím bodem pro jízdu parním vláčkem do pohoří je nádraží v Žitavě. V blízkosti se nachází idylické historické centrum města, jedna z mnoha perel Horní Lužice. Úkorozchodné vlaky velkým obloukem objíždějí město a potom jedou podél rekreační oázy Olbersdorfského jezera. Po osmi kilometrech dorazí do nádraží Bertsdorf. O údržbu jeho historického vzhledu se starají členové sdružení Žitavských úzkorozchodných drah (Interessenverband der Zittauer Schmalspurbahnen) a Sasko-Hornolužické železniční společnosti (Sächsisch-Oberlausitzer Eisenbahngesellschaft). Nyní máte na vyběr, buď si uděláte výlet do lázeňského města Oybin (Oybín) popř. do lázeňského města Jonsdorf (Janov) anebo přestávku ve stylovém hotelu Bahnhof Bertsdorf. Pokud budete pokračovat do Oybinu, Vaše jízda končí přímo pod horou Oybin. Na jejím vrcholku se tyčí starý hradní a klášterní komlex. Přímo na nádraží byl ve staré vodárně zřízen pěkný apartmán, který zprostředkovává ubytovací služba „Zittauer Gebirge“. Výlet do lázní Jonsdorf byste si jistě neměli nechat ujít. Idylická obec s mnoha malebnými podstávkovými domy je ideálním výchozím bodem pro sportovní aktivity, klidné okamžiky anebo zajímavé objevy.

Cestování v čase vlakem – víc než pouhá jízda dráhou

Ponořte se díky naším vlakům do světa uplynulých železničních ér a užjite si kulturu cestování předchozích generací. Kromě běžné denní služby parních vlaků jsou u Žitavské úzkokolejky v provozu střídavě o víkendech od května do října další tři muzejní vlaky. Každý zvlášť ztělesňuje jednu éru v historii saských úzkorozchodných železnic. Sachsenzug (Saský vlak) odveze cestující do doby Královské saské státní železnice. Tato doba se považuje za vznik a rozkvět úzkorozchodných železnic v Sasku. S vlakem „Reichsbahn“ se vydáte na cesty jako kdysi generace Vašich prarodičů nebo praprarodičů ve 20. a 30. let 20. století, zatímco v Žitavském motorovém voze můžete zažít poválečné období Železniční společnosti Reichsbahn. Stejně tak by se mohly stát zažitkem Vašeho výletu jízda s denně vypravovanými parními vlaky s paralelním odjezdem parních vlaků z nádraží Bertsdorf, využití barového vozu ve vlacích do lázní Oybin, výlet s otevřeným vyhlídkovým vozem od května do října anebo bezbariérový vůz vzhodný pro osoby s omezenou pohyblivostí. Sasko-hornolužická železniční společnost jako provozovatel vlaků Vám navíc nabízí celou škálu tématických jízd. Tímto způsobem byste mohli ideálně spojit jízdu parním vlakem s návštěvou památek a akcí v Žitavských horách.

Fahrplan

Doppelausfahrt in Bertsdorf. 
© Mario England

Postupu

Úzkokolejná železniční trať Zittauer

Umístění

Úzkorozchodná železnice Žittau se nachází v nejvýchodnějším výklopném cípu Německa v bezprostřední blízkosti hraničního trojúhelníku Polsko-Česká republika-Německo.
©
Triebwagen und Dampflok in Bertsdorf. 
©
Bahnhof Oybin 
© Sammlung K.Sächs.Sts.E.B. A. Linz

Provozní doby:

Úzkorozchodná železnice Zittau jezdí téměř denně parními vlaky.

Ceny jízdného:

Výpis z tabulky sazeb
 

až 9 stanic Snadná jízda Zpáteční
Dospělí 12,00 € 18,00 €
Vypnuto 6,00 € 10,00 €