Horní Lužice a Dolní Slezko

  
 
Zittauer Schmalspurbahn

Zittau – Bertsdorf – Kurort Oybin / Kurort Jonsdorf

Žitavská úzkokolejka ... plnou parou do pohoří

Již od roku 1890 jezdí výletníci a rekreati parním vlakem Žitavské úzkokolejky do romantických Žitavských hor (Zittauer Gebirge), nejmenšího německého středohoří. Prvním provozovatelem dráhy byla „Zittau-Oybin-Jonsdorfer-Eisenbahngesellschaft" (Žitavká-oybínská-janovská železniční společnost), zkráceně ZOJE. Lidový výklad této zkratky je „Zug ohne jegliche Eile“ (vlak bez jakéhokoliv spěchu). Pozvolným tempem kdysi jako nyní cestují nesčetní výletníci do pohoří. Kolem trati vzniklo díky vlaku mnoho hotelů a restaurací, ve kterých se už od počátku provozu zastavovali návštěvníci a kde si i dnes, v letním i zimním období, můžete užít hornolužickou pohostinnost. Výchozím bodem pro jízdu parním vláčkem do pohoří je nádraží v Žitavě. V blízkosti se nachází idylické historické centrum města, jedna z mnoha perel Horní Lužice. Úkorozchodné vlaky velkým obloukem objíždějí město a potom jedou podél rekreační oázy Olbersdorfského jezera. Po osmi kilometrech dorazí do nádraží Bertsdorf. O údržbu jeho historického vzhledu se starají členové sdružení Žitavských úzkorozchodných drah (Interessenverband der Zittauer Schmalspurbahnen) a Sasko-Hornolužické železniční společnosti (Sächsisch-Oberlausitzer Eisenbahngesellschaft). Nyní máte na vyběr, buď si uděláte výlet do lázeňského města Oybin (Oybín) popř. do lázeňského města Jonsdorf (Janov) anebo přestávku ve stylovém hotelu Bahnhof Bertsdorf. Pokud budete pokračovat do Oybinu, Vaše jízda končí přímo pod horou Oybin. Na jejím vrcholku se tyčí starý hradní a klášterní komlex. Přímo na nádraží byl ve staré vodárně zřízen pěkný apartmán, který zprostředkovává ubytovací služba „Zittauer Gebirge“. Výlet do lázní Jonsdorf byste si jistě neměli nechat ujít. Idylická obec s mnoha malebnými podstávkovými domy je ideálním výchozím bodem pro sportovní aktivity, klidné okamžiky anebo zajímavé objevy.

Cestování v čase vlakem – víc než pouhá jízda dráhou

Ponořte se díky naším vlakům do světa uplynulých železničních ér a užjite si kulturu cestování předchozích generací. Kromě běžné denní služby parních vlaků jsou u Žitavské úzkokolejky v provozu střídavě o víkendech od května do října další tři muzejní vlaky. Každý zvlášť ztělesňuje jednu éru v historii saských úzkorozchodných železnic. Sachsenzug (Saský vlak) odveze cestující do doby Královské saské státní železnice. Tato doba se považuje za vznik a rozkvět úzkorozchodných železnic v Sasku. S vlakem „Reichsbahn“ se vydáte na cesty jako kdysi generace Vašich prarodičů nebo praprarodičů ve 20. a 30. let 20. století, zatímco v Žitavském motorovém voze můžete zažít poválečné období Železniční společnosti Reichsbahn. Stejně tak by se mohly stát zažitkem Vašeho výletu jízda s denně vypravovanými parními vlaky s paralelním odjezdem parních vlaků z nádraží Bertsdorf, využití barového vozu ve vlacích do lázní Oybin, výlet s otevřeným vyhlídkovým vozem od května do října anebo bezbariérový vůz vzhodný pro osoby s omezenou pohyblivostí. Sasko-hornolužická železniční společnost jako provozovatel vlaků Vám navíc nabízí celou škálu tématických jízd. Tímto způsobem byste mohli ideálně spojit jízdu parním vlakem s návštěvou památek a akcí v Žitavských horách.

jízdní řád

Bahnstrecke Zittauer Schmalspurbahn

Lage

Die Zittauer Schmalspurbahn befindet sich im östlichsten Zipfel Deutschlands in unmittelbarer Nähe zum Dreiländereck Polen-Tschechien-Deutschland.

Anfahrt mit Bus & Bahn

Zu erreichen ist die Bahnlinie bequem mit dem Zug von Dresden oder Görlitz, im Bahnhof Zittau besteht jeweils Anschluss zu den Schmalspurzügen.

Anfahrt mit dem Auto

Zur Anreise mit dem Pkw ist die B178 zu empfehlen.

Streckenverlauf 

Kontakt:

Sächsisch Oberlausitzer Eisenbahngesellschaft mbH
Kundenbüro
Bahnhofstr. 41
02763 Zittau

tel.: 03583 540540
fax: 03583 516462


e-mail

Kde nás najdete:


Certification:

barrierefrei geprüft

provozní doby:

Die Zittauer Schmalspurbahn fährt täglich mit Dampfzügen.

Nebensaison 2018
02.01. - 02.02.18, 26.02. - 28.03.18,
01.12. - 08.12.18
Hauptsaison 2018
23.12.17 - 01.01.18
03.02.18 - 25.02.18
29.03.18 - 04.11.18

ceny jízdného:

Auszug aus der Tariftabelle.

bis 9 Stationen Einfach Hin-/Rück
Erwachsene 9,00 € 15,00 €
Ermäßigt 5,00 € 8,00 €
Tagesk. ZVON
Erwachsene
16,00 €
Tagesk. ZVON
Ermäßigt
10,00 €
1oer Karte Erwachsene 24,00 €
1oer Karte Kind 17,00 €
Wochenkarte Erwachsene 23,50 €
Wochenkarte Ermäßigt 16,00 €
Monatskarte Erwachsene 61,50 €
Monatskarte Ermäßigt 46,00 €

Akce:


Werkstattbesichtigung am Bahnhof Zittau


Zusätzliche Dieselzüge


Einsatz des Reichsbahnzuges


Zittauer Phänomen-Züge


Zusätzliche Dieselzüge

další akce

jízdní řád:

Ke stažení