Krušnohoří / Chemnitz

  
 
Výroba františků Jürgen Huss Räucherkerzenherstellung / Neudorf
Ukázková dílna a podniková prodejna ...

Františky, malé voňavé černé kužely z Krušných hor, k období Vánoc neodmyslitelně patří. V obci Neudorf, v údolí Sehmatal, se již od roku 1930 vyrábí obzvlášť jemné františky z přírodních materiálů podle staré rodinné receptury.
Ponořme se krátce do historie firmy: V zimě 1928/29 začíná Kurt Huss s výrobou františků a vytváří přitom vlastní receptury a postupy. Jeho syn Siegfried Huss v tradiční výrobě františků i přes hospodářsky nepříznivé období pokračuje. Začátkem devadesátých let obnovuje Jürgen Huss výrobu františků ve stylu svého dědečka.
Františky se většinou dávají do figurek. Kvůli nedostatku tepla a kyslíku však často není možné, aby vyhořely celé. V roce 1996 se proto zrodil nápad na pícky, do nichž se františek vloží špičkou dolů a může tak doutnat celý. Postupem času vyvinul Jürgen Huss nejrůznější varianty: plechové nádobky na františky v podobě malých pícek, pyramid, kamen, hrnců, pánví nebo parních lokomotiv potěší srdce nejednoho zákazníka.


 
Receptura františků je samozřejmě rodinným tajemstvím. Vše ostatní kolem této „kadidlové svíčky“ (v krušnohorském nářečí „Weihrichkarzl“) se však dozvíte v ukázkové dílně pečlivě restaurovaného tříbokého dvora „Zum Weihrichtskarzl“. Kromě zajímavostí z historie, které si můžete sami osahat, je součástí programu i vlastní tvorba! Uhněťte a vytvarujte si františka vlastníma rukama jako za časů našich dědů. Špinavé ruce si můžete umýt v nostalgické studni. Nezapomenutelný zážitek pro všechny věkové kategorie!
Kromě zajímavostí o „kadidlových svíčkách“ můžete nahlédnout i do starých rukodělných technik. Můžete například přihlížet, jak se ručně tlačí plech. Ukázková dílna je tu nejen pro rodiny s dětmi, výletníky a zájezdy, ale nabízí i firemní akce a projektové dny pro nejrůznější vzdělávací zařízení. Zažijte kus krušnohorské tradice na vlastní kůži! Návštěvu můžete spojit i s další místní atrakcí, železnicí Fichtelbergbahn, která projíždí mezi obcemi Cranzahl a Oberwiesenthal.

Z komína lokomotiv vystupují husté oblaky páry a plní vzduch typickou vůní. Jürgen Huss tohle představení zažívá a „čichá“ každý den. Díky němu přišel s nápadem vytvořit františka s vůní parní lokomotivy. Jürgen Huss a jeho firma také částkou 500 eur podpořili projekt obnovy parní lokomotivy typu I K. Spolek na podporu saských úzkorozchodných drah jakožto iniciátor projektu výstavby úzkorozchodné lokomotivy za to sponzorovi předal bronzovou akcii. U františků s vůní parní lokomotivy však nezůstalo, vyrobena byla i lokomotiva Huss-I K č. 54 z kvalitního plechu, v měřítku 1:32. Ať už s kouřícím františkem, s vůní přírodní pryskyřice a olejů nebo jako ohřívadlo čajové konvice – na stole najde své místo nejen o Vánocích. Lokomotiva je dodávána s nádobkou na vonnou pryskyřici a olej, 2 zařízeními na odhoření františků, 1 zkušebním balíčkem františků s vůní parní lokomotivy, kadidla a přírodní pryskyřice. Fanoušci I K nebo františků můžou vybírat z lokomotiv v zelené či černé barvě. Lokomotivu je možné objednat prostřednictvím objednací kartičky na zadní straně katalogu.
 
Představit je ještě třeba nádhernou scénu „jako vytrženou ze života“, neboť úzce souvisí s krušnohorskými tradicemi a dobou dávno minulou. Řemeslník, jak ho známe z dřívějška: velké silné ruce, výrazné rysy v obličeji a typické obnošené oblečení. Ve volné chvíli studuje výkresy okna. Originální neudorfská kamna, kde doutná františek, a šedivá myš na podlaze obrázek perfektně dokreslují. Neudorfská výrobna františků se pravidelně účastní krušnohorského „Dne tradičního řemesla“, kdy řemeslníci a umělci otevírají dveře svých dílen a nechávají zvědavé návštěvníky nahlédnout za kulisy. V tento den jsou i neudorfští připraveni zodpovědět veškeré Vaše dotazy.
 
 
 

Kontakt:

„Zum Weihrichkarzl“
Schauwerkstatt & Ladengeschäft
Karlsbader Straße 187-189
09465 Sehmatal-Neudorf

tel.: 037342 149390
fax: 037342 8115


e-mail

Kde nás najdete:


Certification:

familienfreundlich zertifiziert

Öffnungszeiten:

Montag – Freitag 10.00 – 18.00 Uhr
Samstag 10.00 – 17.00 Uhr

Besuche der Schauwerkstatt oder Räucherkerzen selbst gemacht nach Vereinbarung Montag bis Samstag.
Sonn- und feiertags Ruhetag.

nabídky zájezdů:

další nabídky zájezdů